YANGIN ALARM SİSTEMLERİ NEDIR?

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ NEDIR?

Yangın alarm sistemleri, yangın çıkması durumunda olayı en kısa süre içinde algılayarak bu duruma hemen müdahale edilmesini sağlamak ve kontrol altına almak için kullanılması gereken sistemler arasında yer alır. 2000 yılında yapılmış bir düzenleme ile kurulması zorunlu olan sistemler arasında yer almaktadır.

Ticari işletmelerde mal ve ürünlerden öncelikli olarak insan hayatı gibi paha biçilemez bir değere sahip varlıkların korunmasını sağlayan bu sistemler için işletme sahiplerinin büyük bir titizlik içinde seçim yapmaları hayati önem taşır.

Yangın alarm sistemleri alevlerin,ısının ve dumanların varlığını sezerek insan hayatını koruma ve ticari işletmenin demirbaş ve cansız varlıklarını en az zarar ile yangını atlatmasını sağlayan sensörler aracılığı ile çalışan bir sistemdir.

BlueTech Kamera ve Güvenlik Sistemleri fiyatları yapılan proje ve kullanılacak olan malzemelere göre değişiklik gösterir. Yangın alarm sistemleri insanların bulunduğu veya bulunmadığı ortamlarda bizlerin farkına varamayacağı değişimleri fark ederler. Gözümüzle algılanamayacak ısınma, tutuşma sonucu ortaya çıkan gaz, çok küçük kıvılcımlar yangın alarm sistemleritarafından kolaylık takip edilir.

Bir yangın alarm sisteminin temel görevleri şunlardır;

 • Yangına sebebiyet verecek etkenlerin sezinlemek
 • İlgili kişileri ve mülk sahiplerini yangın şüphesi sırasında uyarmak
 • Ortamda bulunan yangın söndürme ekipmanlarını aktif hale getirmek

Yangın alarm  sistemlerimiz yürürlükte yer alan yangın koruma yönetmeliklerine ve standartlarına göre tasarlanmıştır.Kurulacak olan binalardaki ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterir. Yangın alarm sistemleri iki ana gruba ayrılır.

1-Konvansiyonеl Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel sistemler yangın alarm sistemlerinde kullanılan panel, algı elemanlarının bağlı olduğu bölgeden oluşur. Bölgenin sayısı panelin kapasitesi ile alakalıdır. Her bölge için ortalama 20 adet algı elemanı yerleştirilebilmektedir. Konvansiyonel yangın algılama sistemleri paneli ihbar butonları ve sirenlerin bağlı olduğu giriş ve çıkışlara sahiptir.

Bir dedektör algılama yaptığı anda veya ihbar butonuna basıldığı takdirde algılama paneli hangi bölgenin ise o bölgeden sinyaller gelir.

Kısacası konvansiyonel sistemlerde bölge olarak panele tanımlanır bu şekilde yangın ihbarı bölge olarak gelmektedir. Genellikle işletmeler ve evlerde tercih edilir.

2-Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Adresli sistemler yangın alarm sistemlerinde algılama elemanlarının bağlı olduğu loop yani döngü hatları mevcuttur. Döngü elemanının bağlı olduğu hat sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele göre değişir. Bir loop hattına 128 adresli eleman bağlanabilir.

Döngüde bulunan algılama eleman sayıları kendi içlerinde bölgelere ayrılabilir her algılama elamanı ise üzerinde barındırdığı adresleme de switch sayesinde panel tarafından algılanabilir.

 

Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yapılacağı yere göre seçilerek boyutlandırılır. İçerisinde az sayıda algılama elamanı barındıran bir sistem için konvansiyonel sistem yeterli olup ucuz çözümler sunar. Adresli yangın algılama sistemleri ise daha büyük ölçekli binalarda kullanılır. Adresli yangın algılama sistemleri iki çeşittir. Analog Adresli Yangın alarm panelleri ve elektronik adresli yangın alarm panelleridir.

BlueTech Kamera ve Güvenlik Sistemleri işimizi hakkı ile yaparak sizlere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktayız. Yangın alarm sistemlerinde ana önemli konu kaliteli ekipman kullanmaktır.

Yangın alarm sistemleri fiyat konusuna gelince bu kullanılan malzemeye uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne ve projeye göre değişiklik göstermektedir.

YANGIN İKAZ SİSTEMLERİ ve YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

Yangına kısa sürede müdahale etmek hayati önem taşımaktadır. Yangının büyümeden söndürülmesini sağlamak can ve mal kayıplarının önüne geçer. Yangın ihbar sistemleri bu nedenle büyük öneme sahiptir.

Yangının bilgisi alarm paneline düştüğünde bilgi işlenir sesli ve ışıklı cihazlara ve tanımlanmış telefonlara aktarılır. yangın ikaz sistemleri yüksek desibelli olmasından dolayı erken müdahale şansını artırır. Bu siren sesleri duyulduğu andan itibaren itfaiye ekiplerine haber verilmesi oldukça önemlidir.

Yangın Alarm Sistemleri Kullanım Alanları

Yangın alarm sistemleri kullanım alanları oldukça geniştir. Hayati öneme sahip olan can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

 • Apartmanlar ve apartman daireleri
 • Petrol İstasyonları
 • Havalanaları
 • Labaratuvarlar
 • Okul ve Hastaneler
 • Gemi ve garajlar
 • Öğrenci yurtları ve pansiyonları
 • İş merkezleri ve alışveriş merkezleri
 • Villa veya tek katlı konutlar